Ścieżka kariery stomatologa – jak zostać dentystą?

Zawód dentysty jest fachem nie tylko złożonym, ale i bardzo odpowiedzialnym. Z tego powodu nie zaskakuje fakt, że ścieżka, która zamienia studenta w fachowca jest bardzo rozległa, a często także pełna wybojów. Staramy się dziś wyjaśnić, co należy zrobić oraz jakie studia skończyć, aby móc działać w tym trudnym, lecz nad wyraz satysfakcjonującym zawodzie, jakim jest stomatolog. Bytom, Gdańsk oraz inne większe lub mniejsze miejscowości są niekiedy doskonałymi miejscami do rozwoju w tej dziedzinie, ukończyć studia oraz zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. 

Jakie studia musi ukończyć każdy stomatolog? W jakim trybie przebiegają?

Nie ma innej drogi do zostania dentystą, niż ukończenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że są to jednolite studia magisterskie. Ponadto każdy student, który podejmie się nauki na tym kierunku, stoi przed wyborem swojej specjalizacji. Tych jest parę i zależą oczywiście od konkretnej uczelni lub uniwersytetu. Przyszły dentysta może pokusić się chociażby na specjalizację dotyczącą stomatologii dziecięcej lub chirurgii szczękowej. Studia lekarsko-dentystyczne należą do niezwykle wymagających, ale od długiego czasu nieustannie cieszą się wielkim powodzeniem wśród najbardziej zdolnych i ambitnych młodych ludzi. 

Stomatolog – co po studiach, aby leczyć zęby?

Skończenie studiów to jednak nie wszystko, aby zostać stomatologiem. Po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym aspirujący stomatolog musi odbyć trwający rok staż podyplomowy, a po jego zakończeniu przystąpić do egzaminu państwowego, który jest bardzo trudny, skomplikowany i wymagający szerokiej wiedzy, a także umiejętności praktycznych nabytych podczas wcześniej wspomnianego stażu. Trzeba zauważyć, że ów wspomniany staż jest w pełni płatny i odbywa się w jednej z zaleconych placówek medycznych.

Podsumowując, droga do zostania dentystą jest naprawdę długa i wyboista, ale w związku z tym możemy na co dzień korzystać z usług specjalistów, którzy doskonale znają się na leczeniu zębów i mogą pochwalić się niezwykle obszerną wiedzą i doskonałymi kompetencjami. Obecnie wszelkie przypadłości zębów oraz jamy ustnej nie są przeszkodą dla doświadczonego, wykwalifikowanego lekarza dentysty.

Źródło informacji: Eskulap Stomatologia z Bytomia