Rodzaje mikroskopów – wszystko, co musisz wiedzieć

15 października 2021 by Brak komentarzy

Mikroskop pozwala nam na obserwację malutkich jednostek, które nie są widoczne gołym okiem, a także takich które są widoczne, ale przyjrzenie się jakimś fragmentom i drobiazgom jest niemożliwe. Urządzenie to składa się z układu optycznego i mechanicznego. Układ optyczny odpowiada za właściwe oświetlenie próbki i jej powiększanie. Układ mechaniczny zapewnia właściwe umiejscowienie elementów układu optycznego.

Jakie mikroskopy wyróżniamy?

Możemy znaleźć ogromne ilości przeróżnych mikroskopów, które różnią się od siebie techniką w jaki się je używa, miejscem, w którym są stosowane oraz szczegółowością, którą gwarantują. Początkowo wszelkie produkowane mikroskopy były rodzaju optycznego, jednak od tamtej pory urządzenia zostały unowocześnione i obecnie wyodrębnić możemy co najmniej kilka różniących się od siebie modeli mikroskopów. Są to między innymi mikroskop akustyczny, elektronowy, sił atomowych, operacyjny, fluorescencyjny, stereoskopowy i mikroskop konfokalny.

Jak działają różne rodzaje mikroskopów?

Mikroskopy różnią się sposobem działania, przykładowo mikroskop akustyczny korzysta z fal ultradźwiękowych aby dostać powiększony obraz, a mikroskop holograficzny polega na pomiarze natężenia i fazy promieniowania rozproszonego przez obiekt. Mikroskop atomowy natomiast korzysta z wiązki elektronów żeby otrzymać obraz. Im bardziej natężona energia elektronów, tym krótsza ich fala i lepsza rozdzielczość mikroskopu. 

Część z mikroskopów jest zmodernizowanąwersją mikroskopu optycznego jak przykładowo mikroskop pomiarowy, który wykorzystywany jest przy bezdotykowym mierzeniu długości w układzie współrzędnych prostokątnych i biegunowych i kątów, lub mikroskop fluorescencyjny, którego działanie oparte jest na zjawisku fluorescencji i fosforescencji, zamiast, albo razem z procesami odblasku i absorpcji światła. Taka sytuacja jest też przy mikroskopie stereoskopowym, który wyróżnia się jeszcze tym, że posiada dwa okulary, zamiast jednego, co pozwala na oglądanie trójwymiarowego obrazu.

Co to jest mikroskop konfokalny?

Mikroskop konfokalny jest inną wariancją mikroskopu świetlnego. Analogicznie do mikroskopu świetlnego do tworzenia obrazu korzysta z widma światła widzialnego. Wyodrębniamy dwa mikroskopy konfokalne – jedne, które używają wiązkę promieni laserowych, i drugi, który korzysta z punktowego światła białego.

Różnica pomiędzy mikroskopią optyczną a konfokalną jest taka, że do soczewki mikroskopu konfokalnego dociera jedynie światło z jednej płaszczyzny ogniskowania a nie jak w przypadku mikroskopu optycznego, z całego przekroju próby. To daje zwiększony kontrast i rozdzielczość.

Mikroskop konfokalny może być wykorzystywany w dermatologii podczas robienia nieinwazyjnych diagnoz. Pozwala ona na oglądanie skóry na żywym organizmie. Jest wykorzystywany również w okulistyce. Pozwala on na drobiazgowe rozpoznanie schorzeń rogówki, ale również podczas korzystania z mikroskopu konfokalnego możliwe jest oglądanie procesów zapalnych lub guzów w spojówce.

Źródło: Kawaska – mikroskop konfokalny