Odmień swój uśmiech – co koniecznie warto wiedzieć na temat implantów stomatologicznych
Stomatologia estetyczna jest współcześnie bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną. Jej podstawowym celem jest poprawa wyglądu zębów i przywrócenie zdrowego, pięknego uśmiechu. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – dobrym sposobem będą implanty stomatologiczne. Co koniecznie dobrze jest wiedzieć odnośnie implantów stomatologicznych?
Tekst powstał na podstawie informacji ze strony internetowej gabinetu Dental House, specjalizującym się w implantologii.
Jak działają implanty stomatologiczne?
Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w dziąśle. Implant pozwala na późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Podstawowym zadaniem implantu jest zrekonstruowanie jednego zęba lub większej części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się na miejscu dawnego korzenia. Umożliwia to późniejsze przymocowanie korony protetycznej.
Dla kogo implant stomatologiczny będzie najlepszym wyjściem?
Implanty zębowe polecane są osobom, które wskutek rozmaitych czynników straciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęściej spotykanych przyczyn zalicza się zaawansowane uszkodzenie zębów przez próchnicę lub paradontozę.
Wyróżnia się wiele przeciwwskazań do wszczepienia implantu, nie jest to możliwe przykładowo kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 17 roku życia – ponieważ w tym czasie rosną kości szczęki. Także pacjenci cierpiący na cukrzycę, nowotwory czy wady serca nie mogą mieć wszczepionego implantu.
Jak wygląda wszczepienie implantów zębowych?
Przed wstawieniem implantów zębowych konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Podczas konsultacji zostanie też wykonane zdjęcie rentgenowskie czaszki. Lekarz decyduje czy założenie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Sam zabieg najczęściej nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu implantu stomatologicznego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe parę godzin, a w kolejnych dniach zaleca się unikać ciepłych posiłków i wybierać jedynie lekkie, płynne potrawy.
W zależności od konkretnego przypadku specjalista może wybrać implanty stomatologiczne jednofazowe lub dwufazowe. Najczęściej wybierana jest wersja dwufazowa. Montaż można podzielić na dwie części: na początku montowana jest śruba, a dopiero po wygojeniu można przymocować koronę protetyczną. Jednofazowe implanty są zakładane jednocześnie z koroną, dzięki czemu zabieg trwa krócej jednak nie może być przeprowadzony u każdego pacjenta.