Najważniejsze przyrządy stomatologiczne w gabinecie dentysty

20 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

W każdym gabinecie stomatologicznym jest wiele dziwnych narzędzi, którymi posługuje się lekarz. Musi on dokumentnie dojrzeć co jest z naszymi zębami i dziąsłami i z dużą starannością dotrzeć do miejsc, w których obowiązkowa jest ingerencja. Sporo akcesoriów stomatologicznych dentyści zamawiają ze sklepów stomatologicznych online i zawsze dezynfekują i sterylizują je zanim zaczną je używać. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Tekst został napisany na podstawie strony Megadenta – materiały stomatologiczne.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Przyrządy stomatologiczne można podzielić na kilka rodzajów. Na początku warto przytoczyć przyrządy diagnostyczne, które są wykorzystywane podczas chyba każdej wizyty u stomatologa. Następna kategoria to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, czyli takie do likwidowania kamienia nazębnego. Podczas zabiegów kanałowych stosowane będą narzędzia endodontyczne, a w trakcie kuracji dziąseł akcesoria do periodontologii.

Poza tym we wszystkich gabinetach stomatologicznym znajdziemy narzędzia do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, które pozwalają na wprowadzenie do ubytku materiału wypełniającego. Prawdopodobnie każdy wie, że stomatolodzy niezmiernie często zajmują się wyrywaniem zębów, a do tego potrzebne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeśli za to ma zostać wstawiony implant to przydatny będzie komplet narzędzi do implantologii. W dodatku niezbędne są jeszcze przyrządy chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki lub igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Za jego pomocą można ocenić stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, przyrząd ten wykorzystuje się w trakcie opukiwania szkliwa do zweryfikowania stanu ozębnej. Zgłębniki można zamówić w internetowym sklepie stomatologicznym w kilku kształtach. Wyróżnić możemy takie sierpowe, prostokątne i rozwartokątne.

Kolejnym bardzo popularnym narzędziem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka stomatolog może sprawdzić stan zębów, które są daleko i nie jest w stanie ich zobaczyć po prostu zaglądając do buzi. Na dodatek przy jego użyciu lekarz może skierować snop światła w dowolne miejsce w jamie ustnej.

W zestawie narzędzi diagnostycznych powinna znaleźć się też pinceta stomatologiczna. Pozwala ona na bardzo dokładne trzymanie niedużych akcesoriów, tamponów lub kulek waty i wkładanie ich w odpowiednie miejsce w buzi.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak żeby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych przyrządów ekstrakcyjnych i są stosowane do usuwania korzeni, które zostały w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest ekstrakcja zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – posiadają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to za ich pomocą chwytane są korzenie zębów.

Kolejnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Przy jego pomocy lekarze stomatologii mogą leczyć próchnicę, więc są w każdym gabinecie. Możemy wyróżnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i przeznaczenie. Wiertła stalowe przeważnie wykorzystywane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe od stalowych i są używane w trakcie cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe za to są niezwykle uniwersalne i mogą być stosowane zarówno do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i podczas pracy z twardymi materiałami. 

Dobry lekarz bardzo rzetelnie wybiera materiały i akcesoria używane do leczenia. Wszystkie potrzebne przyrządy można nabyć w sklepie stomatologicznym online dlatego nie ma potrzeby aby bać się o ich osiągalność.

Tagi: