Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry księgowy?

21 października 2021 by Brak komentarzy

Posiadanie wiedzy z dziedziny rachunkowości nie wystarczy aby być dobrym księgowym. Oczywiście jest to baza i nie mając takiej wiedzy nie da się pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu kontrahenci chcą zaufać powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy osobowości może mieć więc idealny księgowy i jakie osoby nadają się aby pracować w tym zawodzie? 

Na czym polega praca księgowego?

Praca w biurze rachunkowym będzie się lekko różnić zależnie od miejsca zatrudnienia. Przeważnie jednak jednym z obowiązków będzie opieka nad zestawieniami finansowymi i regularne prowadzenie pełnej rachunkowości. Księgowy powinien też organizować księgi finansowe i robić deklaracje podatkowe oraz współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Zdarza się, że biuro rachunkowe przejmuje obowiązkowi kadrowe, czyli jest to też tworzenie listy płac oraz obliczanie wypłat, zasiłków oraz różnych innych świadczeń dla pracowników oraz podwykonawców.

Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na księgowego?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu finansów oraz znajomości prawa podatkowego oraz gospodarczego, księgowy powinien bardzo dobrze czuć się w środowisku pracy. Co to oznacza? Księgowy pracuje przede wszystkim z ludźmi – posiada klientów, bez nich biuro rachunkowe nie będzie istnieć. Z tego powodu osoba taka powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na inne osoby. Pracowanie z finansami jest związane z wielką odpowiedzialnością a to często powoduje stres. Dlatego też pracownik biura rachunkowego musi dobrze radzić sobie z nerwami i bez problemu pracować pod presją. Praca w biurze rachunkowym wiąże się też z wieloma terminami, których księgowy musi dotrzymać, a to powoduje, że księgowy musi dobrze organizować swoje obowiązki i być punktualnym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego widzą nie tylko specjalistę od pieniędzy ale też doradcę. Dobry księgowy stawia więc na bezwzględną uczciwość i jest zawsze wiarygodny w rozmowie ze swoimi klientami. Z zasady ich słucha i pomaga przy podejmowaniu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną staranność, dotrzymuje tajemnicy. No i zdecydowanie zawsze zapewnia pomoc przy rozwiązywaniu problemów księgowych i podatkowych.

Dobry pracownik biura rachunkowego musi indywidualnie traktować każdego kontrahenta i opierać się na szczerych kontaktach z nim. Zaufanie tak samo z jednej jak i z drugiej strony jest ogromnie ważne w pracy w biurze rachunkowym. Poza tym perspektywiczne spoglądanie na finanse przedsiębiorstwa będzie kolejnym doskonałym atrybutem księgowego.

Znalezienie biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach właśnie takich pracowników może nie być prostą sprawą. Podpowiemy Ci, że odnajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest nim https://pmksiegowosc.pl/. 

Wyraźnie widać więc, że aby pracować jako księgowy nie wystarczy tylko ukończyć studiów z rachunkowości. Na to czy zostaniesz dobrym fachowcem składa się dużo najróżniejszych bodźców. Możesz zostać księgowym nie będąc komunikatywnym czy też otwartym, ale będziesz w takim przypadku tylko kolejnym księgowym, a nie TYM, idealnym księgowym, o którego walczą firmy

Jeśli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole księgowych spełniających wszystkie powyższe warunki – poszukaj w Gdyni.