Jaka jest różnica między sprawami karnymi i cywilnymi?

3 września 2021 by Brak komentarzy

Podstawową różnicą między postępowaniami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma za zadanie poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w proces. W sprawach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Czym jeszcze różnią się te sprawy? Kiedy musisz sprawdzonego prawnika? Czy zatrudnisz właściwego w Gdańsku?

Sprawa karna – kiedy jest i o co w niej chodzi

Sprawy karne obejmują sytuacje, które są uważane za szkodliwe dla ogółu.

Podczas sprawy karnej to sąd odpowiada za wynik procesu sądowego. Ogólnie mówiąc sąd musi ustalić prawdę, nawet jeżeli pozwany, jego obrońca sądowy i oskarżyciel nie wykazują żadnej inicjatywy w procesie sądowym. Inaczej sąd musi sam przeprowadzać dowody i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

O co chodzi w sprawach cywilnych?

Sprawy cywilne przeważnie obejmują prywatne spory między dwoma osobami lub instytucjami.

W sprawach cywilnych wynik procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę poprowadzi. Poza tym, że musi sama pokazać sądowi argumenty na poparcie swoich postulatów, to również należy zrobić to w odpowiednim terminie i charakterze – w innym przypadku sąd może nie przyjąć takich dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie spraw cywilnych przeważająca część ludzi stara się rozwiązać swoje problemy w sądzie. Są to przykładowo postępowania spadkowe, odszkodowawcze, a także procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje lub rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Wiedz, że procesy cywilne rozstrzygają pewne konflikty i niesamowicie ważne jest aby mieć profesjonalnego adwokata. Jego zadaniem jest znalezienie maksymalnej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie wynajętego przez Ciebie adwokata decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz właściwego adwokata, który wesprze Cię w postępowaniu. 

W sprawie karnej natomiast dobry prawnik pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez proces i wykazać, że jesteś niewinny. Nawet jeśli wydaje Ci się, że sprawa powinna skończyć się na Twoją korzyść, to profesjonalny prawnik sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie jest istotne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy prawnika w postępowaniu cywilnym – zawsze powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego z pewnością wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska