Jak wygląda i jak przygotować się do badania histopatologicznego?

3 października 2021 by Brak komentarzy

Badanie histopatologiczne robi się poprzez pobranie materiału od badanego, a później dokonanie analizy tego materiału pod mikroskopem. Realizowane jest w celu zdiagnozowania choroby. Używane jest najczęściej przy chorobach nowotworowych, dzięki jego dużej efektywności – w konsekwencji uzyskuje się informacje o typie raka i poziomu jego złośliwości. To badanie trwa do trzech dni a czas oczekiwania na wynik wynosi średnio dwa tygodnie.

Co to jest badanie histopatologiczne i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Żeby przeprowadzić badanie histopatologiczne, konieczne jest wykonanie biopsji. Uzyskuje się za jej pomocą kawałek tkanki, która została zmieniona przez chorobę. Rodzaj zależy od umiejscowienia tej tkanki. Głównie pacjenci dostają znieczulenie miejscowe, a dzieci ogólne.

Badanie to pozwala na ocenę stopnia postępowania chorób nowotworowych ale także nienowotworowych, przykładowo dysfunkcje nerek, przewodu pokarmowego albo wątroby.

Co dzieje się z materiałem podczas badania histopatologicznego?

Kawałek, który został wzięty oddawany jest zazwyczaj do laboratorium, gdzie jest specjalnie przygotowany do badania. Konieczne jest usytuowanie go w 10% roztworze formaliny albo roztworze formaliny w alkoholu etylowym. Potem materiał jest odwadniany, żeby później zalać go płynną parafiną. Taki parafinowy bloczek powinien być dodatkowo poddany odpowiednim procesom barwienia, które pokazują wszelkie struktury komórkowe.

Sam proces przygotowania i oceny materiału trwa przeważnie do 3 dni – czas ten jest zależny od wielkości pobranej tkanki. Oczekiwanie na wynik za to może zająć 7-14 dni.

Jak przygotować się do badania histopatologicznego?

Sama biopsja trwa kilka-kilkanaście minut i przeważnie nie ma konieczności jakoś się do tego przygotowywać. W kwestii biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą usg lub biopsji gruboigłowej nie trzeba wykonywać skomplikowanego zabiegu i jest ona wykonywana w ramach leczenia ambulatoryjnego. W kwestii pozostałych biopsji wskazane może być znieczulenie, a wtedy pacjent powinien być hospitalizowany. Wiele zresztą zależy od lokalizacji i wielkości zmiany, która powinna zostać badana. Bez trudu widoczne zmiany skórne mogą być pobierane przy znieczuleniu miejscowym.
Rzadko kiedy po wykonaniu biopsji występują jakieś powikłania – jest to zdecydowanie bezpieczne. Jeżeli w ogóle to może uformować się krwiak w miejscu, w którym została włożona igła. Jeśli pacjent jest świadomy, że ma kłopoty z krzepnięciem lub uczulenia na którekolwiek lekarstwa to musi to zgłosić lekarzowi, który zajmie się przeprowadzeniem biopsji.