Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które wykazuje wiele różnorakich dolegliwości i chorób. Wielu lekarzy regularnie zaleca je swoim pacjentom. Warto jednak pamiętać o niezwykle istotnych regułach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć wszelkich uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zalecenia są bardzo proste, ale nie można ich bagatelizować. Przede wszystkim trzeba otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które odbyło się w ostatnim czasie. Nie należy spożywać żadnych posiłków na dwie godziny przed badaniem, chyba że ma miejsce w trakcie znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych zasad, możemy mieć pewność, że rezonans magnetyczny (interesuje Cię Gdańsk? sprawdź tutaj) odbędzie się bez zarzutów, a wyniki będą prawdziwe i obiektywne.

Przeciwwskazania

Istnieje również szereg przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może mieć miejsca, kiedy pacjent posiada rozrusznik serca lub w jego organizmie tkwi odłamek metalu lub innego typu ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na badaniu w takim stanie może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach także niespodziewanej śmierci. Zaleca się zatem rozwagę oraz troskę o swoje zdrowie. Również osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny brać udziału w badaniu, choć jest to z pewnością sprawa do ustalenia z lekarzem.