Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

18 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

Zapisałaś już swoją pociechę do żłobka i zastanawiasz się jak siebie i jego do tego przygotować? A może właśnie planujesz zapisanie go i myślisz czego jeszcze nie umie, z czym pewnie sobie nie poradzi, a co będzie dla niego łatwizną? Jeżeli do debiutu zostało kilka tygodni to niezaprzeczalnie pomoże Ci zestawienie przedmiotów potrzebnych pierwszego dnia. Dobrze jest więc pomyśleć o tym wszystkim z wyprzedzeniem i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Dlaczego pozytywne nastawienie jest takie ważne?

Najistotniejsze co musisz dopilnować zanim dziecko pójdzie do żłobka to pozytywna postawa. Chodzi tutaj zarówno o Twój sposób bycia, jak i o myśli brzdąca. Zarezerwuj sobie czas na wyjaśnienie pociesze, że zostaje z innymi dziećmi i Ciociami przez parę godzin, że będzie to miły czas, a później do końca dnia będziecie razem. 

Weź pod uwagę, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój humor. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tego pomysłu nie będzie pozytywny – maluch w kilka chwil złapie to zachowanie. Jeśli masz taką opcję to zostaw go wstępnie tylko na kilka godzin i bez pośpiechu wydłużaj czas. Dzięki temu ty nie będziesz się denerwować, że od razu zostawiasz bobasa w obcym miejscu na 8 godzin dnia, i maluch będzie w swoim tempie przygotowywał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Na pewno wiesz, że odpowiednia placówka uchroni Cię przed rozmyślaniem. Żłobek kraina-kubusia.pl w mieście Gorzów Wielkopolski z pewnością zaoferuje Twojemu dziecku odpowiednią troskę .

Kiedy zacząć oswajanie ze żłobkiem?

Już na początkowym etapie życia dziecka masz możliwość zacząć przygotowania do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że Cię nie ma. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe lokalizacje i pozwól eksplorować przyrodę. Ucz niezależności. Pozwalaj bobasowi bawić się samemu, ale też daj mu spędzać czas z innymi dziećmi jeśli masz taką możliwość, pozwoli mu to na szybsze odnalezienie się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Weź dla dziecka jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubek na napoje. Ponadto koniecznie brzdąc musi posiadać papcie z twardą podeszwą i ubranka na zmianę. Jeśli Twoje dziecko nie załatwia się na nocnik to pamiętaj zabrać do żłobka body, w przeciwnym razie zabierz majteczki. Oprócz tego pidżamka, bluzki z długim i krótkim rękawkiem, spodnie i szorty, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Mogą się też przydać chusteczki nawilżane.

Na sam koniec rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej zaniepokojone dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko przyjemnością i miło spędzonym czasem.