Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

15 czerwca 2021 by Brak komentarzy

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w w okolicach Trójmiasta) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zapraszamy zatem do zapoznania się z kilkoma faktami na temat tego ciekawego sprzętu, jakim jest rezonans magnetyczny.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Nade wszystko należy wytłumaczyć nieco więcej na temat samego procesu badania oraz jego przebiegu. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

W przypadku gdy szukasz miejsca, gdzie przeprowadzisz rezonans głowy w w mieście Gdańsk, udaj się do EuroRadiology.

Rezonans magnetyczny – mity

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Przed badaniem powinno się zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Zalecane bywa to nie tylko, gdy planowane jest rezonans z kontrastem, podczas badania może stać się tak, że jednak badanie z kontrastem jest potrzebne. To samo dotyczy pojawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania posiłków około 6-8 godzin przed badaniem. Lekarze rekomendują, żeby wstrzymać się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale pojawiają się też opinie, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W owej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, jak najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Gdy przygotowujesz się na rezonans, unikaj stosowania tego dnia makijażu lub lakieru do włosów. Wśród składników wielu kosmetyków można znaleźć drobiny metali, mogą one zaburzyć obraz otrzymany w trakcie rezonansu. Przedmioty, które posiadają metalowe elementy na przykład spinki do włosów, okulary lub zegarki należy zostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem niekonieczne jest rozbieranie się, jeżeli jednak wbudowane są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być również komfortowy, by pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię podczas badania.

Kiedy rezonans magnetyczny jest konieczny?

Kolano

Rezonans magnetyczny jest bardzo pomocny przy podejrzeniu uszkodzenia więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonywane jest także, by wykryć zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać przy podejrzeniu takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, które powinny Cię zaniepokoić to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te symptomy mogą świadczyć o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji dużą pomocą w diagnozie może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym wskazaniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, jest jego ból. Dolegliwości bólowe utrudniające poruszanie się, czy też drętwienie kończyn to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci decydują się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. Podczas tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Pozostałymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może być niezastąpionym narzędziem rozpoznawczym kiedy różne procedury nie udzieliły wystarczającej ilości danych do uzyskana diagnozy. Jeżeli podejrzewa się, iż wewnątrz mózgu lub pniu mózgu utworzyły się guzy, wahania hormonów podpowiadają możliwość zaburzenia przysadki mózgowej lub pojawiły się zmiany w zachowaniu , które sugerują choroby neurologiczne, jest duża szansa, że będziesz skierowany na badanie rezonansem. Objawami, które mogą Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niepoprawne reakcje na bodźce.