Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

10 października 2021 by Brak komentarzy

Zdarza się, że przychodzi moment, że musimy poszukać opieki dla seniora. Nie ważne czym jest to spowodowane, ważne jest znalezienie doskonałego ośrodka, gdzie specjaliści wezmą pod swoje skrzydła naszego bliskiego. O czym pomyśleć przy szukaniu domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki możemy podzielić na takie dla seniorów względnie zdrowych i dla tych, którzy potrzebują stałej opieki lekarskiej. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem miejsca, ich koszt pokrywa w całości lokator i oferują tylko najważniejszą formę opieki, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Dużo trudniej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla osób z problemami zdrowotnymi. Oprócz podstawowych potrzeb potrzebują oni także opieki lekarzy i pielęgniarek. Ten koszt prawie w całości pokrywa NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Wybrane prywatne domy opieki bywają trochę opłacane przez NFZ, jednak w większości jest to koszt od 2 niekiedy do 7 tys. zł miesięcznie.

W większości przypadków w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić między innymi za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że mimo swojej wysokiej ceny wciąż są popularnym wyborem?

Po pierwsze lekarze specjaliści są dużo bardziej dostępni, w głównej mierze ze względu na fakt, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W wielu domach opieki znajduje się rehabilitant, który prowadzi indywidualne zajęcia. Tak, są one płatne osobno, ale znowu – możliwe są na zaraz, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

W dodatku do takiego domu opieki dla seniora dostajemy miejsce od zaraz, nie musimy wypełniać ogromnej ilości dokumentów, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i wiele domów seniora ma kilka dodatkowych możliwości, takich jak indywidualna dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Zazwyczaj warunki są dużo lepsze niż w DPS a i cena najtańszych prywatnych domów opieki jest porównywalny do tego w publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Najważniejsze jest wybranie takiej placówki, która położony jest w dobrej lokalizacji. Należy pomyśleć o Sanus – dom seniora, leżący w Radlinie, tj. w pobliżu takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój. Na pewno będą w stanie zaoferować Ci najlepszą opiekę. 

Jeżeli tylko masz możliwość to pojedź do ośrodka i rozejrzyj się co ma do zaoferowania. Bardzo ważne jest ocenienie kompetencji personelu w domu seniora – to oni będą codziennie spędzać z nim czas i pomagać mu. Kolejna istotna sprawa to dowiedzenie się jak spędza się typowy dzień w domu opieki – czy jest moment na aktywność fizyczną, zajęcia z rozwijania hobby czy ośrodek robi jakieś dodatkowe spotkania. Zapytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i czego można oczekiwać w kwestii podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym lepiej będziecie się czuć kiedy zawieziecie tam swojego bliskiego. W końcu to nie będzie 2-tygodniowy pobyt w hotelu, tylko przeprowadzka, więc warto żeby dla wszystkich było to komfortowe.