Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

26 września 2021 by Brak komentarzy

Nie da się ukryć, że w sytuacji bolących zębów lub wszelkich przypadłości jamy ustnej należy udać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna nieustannie się rozwija,  a takich specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów często zastanawia się, czy z daną dolegliwością lepiej wybrać się do fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również nakreślimy, w jakich wypadkach dobrze jest skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo niewiele pacjentów ma świadomość odnośnie tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Nade wszystko warto na samym początku zaznaczyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Lekarz denstysta

Zacznimy może od zawodu najpowszechniejszego, a więc dentysty. Dentysta to specjalista, która odpowiada za leczenie wszelkich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego banalnego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej złożonym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Należy wiedzieć, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest znacznie bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W zakres jego usług wchodzi między innymi usuwanie zęba mądrości czy wycinanie wszelkich ubytków zębów, a także implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także lekarzem, do którego warto udać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.