Czy zrobienie rezonansu magnetycznego to spory koszt

18 października 2021 by Brak komentarzy

Współcześnie postęp w nowej technologii zauważalny jest zwłaszcza w medycynie. Powstają coraz lepsze narzędzia do diagnostyki, umożliwiające medykom na dokładne zobrazowanie organizmu i są bezcenną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim urządzeniem jest niewątpliwie rezonans magnetyczny. Jest to badanie nieszkodliwe dla pacjenta, bezinwazyjne. Pozwala precyzyjne pokazanie niemalże całego organizmu. Można wykonać je w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także samodzielnie. Jaki jest koszt takiego badania? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależne jest od cennika pracowni diagnostycznej, z którym należy się zapoznać. Rezonans magnetyczny jest z pewnością ważnym urządzeniem szczególnie w szpitalach, a także różnych pracowniach diagnostycznych oferujących swoje usługi nie posiadając umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze często zlecają skan wybranego obszaru ciała, gdyż jest to znaczne ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

MRI jest badaniem pozwalającym na otrzymanie skanów ciała w wielu płaszczyznach. Jest to wyjątkowo wartościowe badanie, pozwalające dokładny podgląd badanego obszaru. Nie można zapomnieć, że jest to badanie nieinwazyjne stosujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, natomiast celem komputera jest przetworzenie danych na trójwymiarowy obraz. Rezonans magnetyczny można również wykonać z zastosowaniem kontrastu, który po podaniu umożliwia precyzyjny obraz i sprawdza się zwłaszcza w badaniu naczyń krwionośnych. 

Jakie są zalecenia do badania MRI??

Badanie rezonansem magnetycznym ma wysoką wartość diagnostyczną, pozwala zobrazowanie wielu nieprawidłowości, które przy innych badaniach byłyby niewidoczne. Nade wszystko wykorzystuje się go przy diagnostyce raka, zaburzeń układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Na pewno nie zawsze wymagane jest obrazowanie całego ciała, diagnostyka MRI można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • badanie głowy,
  • badanie kręgosłupa,
  • badanie jamy brzusznej,
  • skan całego ciała,
  • badanie kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wypisuje lekarz, a to jaki dokładnie rezonans zleci zależy oczywiście od występujących objawów. Rezonans magnetyczny ma istotną wartość także przy diagnostyce tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie wyjątkowo ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy ważny jest czas, a zrobienie wielu innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Kiedy MRI nie może być zrobiony

Rezonans magnetyczny zdecydowanie należy do badań nieinwazyjnych i niegroźnych dla chorego. Jednakże są sytuacje, które uniemożliwiają zrobienie skanu. Używane pole magnetyczne może mieć szkodliwy wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca oraz neurostymulator. Dotyczy to również wielu innych ciał obcych będących w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny i śruby. Diagnostyka MRI z wykorzystaniem kontrastu może być zakazane przy schorzeniach nerek, ponieważ substancja ta wyjątkowo je obciąża. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku alergików, ponieważ kontrast uczula. Dla ludzi cierpiących na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny nie jest złożonym badaniem. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, a następnie jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Istotne jest, aby w czasie skanu leżeć bez ruchu. Osoba, która robi badanie siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma nieprzerwany kontakt z pacjentem. W zależności od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jaki jest koszt badania rezonansem magnetycznym

Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety czas oczekiwania jest bardzo długi. Warto również udać do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w rezonans i osobiście zapłacić za badanie. Jaki jest koszt wykonania rezonansu? Zależy to od zakresu badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną oraz czy wykonane będzie ono z użyciem kontrastu. Generalnie ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, natomiast za skan całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W problemach ginekologicznych zleca się rezonans miednicy, którego cena wynosi ok. 600 zł. Przed udaniem się na badanie bez refundacji należy rozeznać się w cennikach aby móc wybrać najkorzystniejsze miejsce.