Co to jest metoda Carla Orffa?

23 września 2022 by Brak komentarzy

Każde dziecko rozwija się na swój sposób. W żłobkach a także przedszkolach bardzo ważne jest, aby maluchy czuły się bezpiecznie, co skutkuje tym, że chętniej bawią się z innymi a także korzystają z zorganizowanych zabaw w grupie. W pedagogice bowiem, istnieje wiele sposobów na to, aby dzieci poznawały lepiej otaczający je świat, poprzez łatwo przyswajalne formy, jak np. zabawa, ruch albo praca grupowa. Należy wobec tego znać zasady, na których opiera się metoda Carla Orffa.

Kto to jest Carl Orff i jaką metodę stworzył?

Carl Orff sławę zyskał dzięki temu, że był niemieckim kompozytorem oraz pedagogiem. Stworzył on sposób muzycznego wychowania dzieci. Oparta została ona głównie na śpiewie oraz grze na instrumentach perkusyjnych. Ma ona doprowadzić przede wszystkim do rozwoju u najmłodszych ekspresji w muzyce i wyczucia rytmu. Jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ od najmłodszych lat muzyka towarzyszy nam w życiu codziennym – jest wykorzystywana do uczenia się języka ojczystego i języków obcych. Jest pomocna dla dzieci w rozwoju duchowym, emocjonalnym a także fizycznym. Najlepszym przykładem jest stosowanie muzyki przez wychowawców w przedszkolach i szkołach podstawowych podczas zajęć z wychowania fizycznego albo używanie utworów muzycznych na zajęciach z języka angielskiego, przez co maluchy szybciej uczą się kolejnych słówek. Istotna jest zarówno sama muzyka ale także taniec, śpiew i gra na instrumentach. Muzyka jest potrzebna w każdej istniejącej formie.

Metoda Carla Orffa – gdzie się ją stosuje?

Znajduje ona zastosowanie zwłaszcza we wczesnym etapie rozwoju dzieci. Te chwile są bezsprzecznie najważniejsze u każdego malucha. Dziecko wówczas poznaje świat, czerpie z niego dużą inspirację, uczy się funkcjonowania w grupie i jednoosobowo. Muzyka jest wykorzystywana nie tylko w celach wyłącznie naukowych wymienionych wyżej, ale także w trakcie odpoczynku, żeby najmłodszym łatwiej było zebrać myśli przy lekkich dźwiękach. Metoda Carla Orffa jest bardzo istotna i wykorzystywana coraz częściej przez wychowawców. Dobrze wobec tego przed wyborem placówki dla swojego malucha, sprawdzić, czy przedszkole lub szkoła ją stosuję. Przedszkole niepubliczne w Toruniu, czy inne przedszkola w dużych miastach takich jak Wrocław czy Kraków, coraz częściej na swoich stronach internetowych zamieszczają informację o stosowaniu tej metody, aby zachęcić oraz zapewnić rodziców o tym, iż ich dziecko trafi w odpowiednie ręce i będzie miało szerokie spectrum rozwoju.