Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym?

9 września 2021 by Brak komentarzy

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast przedsiębiorców kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi również dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do obowiązków rzetelnego biura rachunkowego należy także tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe przedsiębiorstwa wielokrotnie chcą podjąć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się rachunkowością we własnym zakresie. 

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Na rynku zauważymy ogromne ilości biur księgowych. Będą to zarówno małe rodzinne przedsiębiorstwa, wielkie firmy zatrudniające kilkadziesiąt pracowników, ale także ogólnopolskie biura rachunkowe online. Jak wiadomo ciężko jest zdecydować się na , która będzie pasować każdemu.

Warto sprawdzić, czy instytucja, której chcesz zostawić całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie jest obligatoryjne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie znać się na rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić jest obecność tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe przydzielają określonego specjalistę, który ma za zadanie troszczyć się Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze pod ręką. Tańsze przedsiębiorstwa zazwyczaj nie dają takich możliwości i zawsze, kiedy potrzebujesz jakiś informacji powinieneś dzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż randomowy doradca znajdzie dokumentację Twojej firmy.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

W szczególności opłaca się zacząć współpracę z biurem rachunkowym bowiem jest to gigantyczna oszczędność czasu. Kierując firmą często korzystniej jest poświęcić go na zdobywanie nowych klientów, albo atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne tworzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby porządnie prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z często zmieniającymi się ustawami w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za błędy. Jeżeli złożysz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a na dodatek, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy współpracujesz z właściwym biurem rachunkowym – to ono odpowiada za popełnione błędy.