Wpis na blogu

Efekt jojo – dlaczego dodatkowe kilogramy to nie jest Twój jedyny problem

Każda nieudana dieta oparta na restrykcjach kalorycznych spowoduje, że następnym razem będzie Ci jeszcze trudniej schudnąć

Funkcjonowanie metabolizmu oraz poziom tkanki tłuszczowej są regulowane przez wiele wewnętrznych procesów homeostatycznych. Niektórzy nazywają ten wewnętrzny termostat „punktem równowagi masy ciała”. Mają na niego wpływ liczne czynniki, między innymi hormony, neuroprzekaźniki, peptydy jelitowe i mikroflora jelitowa. I to właśnie on powoduje, że pojawia się efekt jojo.

Indywidualny punkt równowagi a efekt jojo – co mają wspólnego?

Indywidualny punkt równowagi (określony poziom masy ciała) pozostaje relatywnie stały i pomaga Ci utrzymać względnie stałą wagę, pomimo niewielkich zmian w ilości kalorii. Organizm bardzo skutecznie zachowuje masę ciała, nawet w okresach, w których ograniczamy ilość zjadanych kalorii. Z ewolucyjnego punktu widzenia jest to dla nas dobre – zapobiegało znacznej utracie wagi w okresach, gdy jedzenia nie mieliśmy pod dostatkiem. Ale teraz, gdy dostęp do pożywienia jest bezproblemowy, zasada ta działa w drugą stronę, niekoniecznie dając pozytywny skutek z punktu widzenia osób, które dążą do szczupłej sylwetki. Udowodniono, że efekt jojo podnosi punkt równowagi masy ciała, co oznacza, że za każdym razem, gdy wracasz do wagi sprzed diety, Twój organizm coraz wyżej i wyżej ustawia sobie poziom wagi, do której będzie dążył. A to przekłada się na coraz większe problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów.

Mózg, aby dostosować się do tej nowej normy, wysyła sygnały kontrolne do organizmu, nakazując spowolnienie metabolizmu, żebyś mógł zgromadzić więcej tkanki tłuszczowej. W rezultacie każda kolejna nieudana dieta opierająca się na restrykcji kalorycznej sprawia, że ważysz jeszcze więcej i coraz trudniej Ci schudnąć, bo punkt równowagi wzrasta za każdym razem, gdy taka dieta kończy się porażką. Właśnie dlatego teoria bilansu energetycznego się nie sprawdza. Samo ograniczenie ilości kalorii przy jednoczesnym zwiększeniu ich spalania niekoniecznie wpłynie na punkt równowagi masy ciała.

Aby skutecznie schudnąć i utrzymać nową wagę musisz strategicznie zmienić swój punkt równowagi. Jak to zrobić? Zadbać o równowagę i różnorodność mikroflory jelitowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.